English
EGR Çözümü
EGR Çözümü

EGR

EGR, egzoz gazı devridaiminin kısaltmasıdır. Bu sistem içten yanmalı pistonlu motorlarla donatılmış araçlarda kullanılır. Yanma gazlarından kaynaklanan kirliliği azaltmak için tasarlanmıştır. Bu çözümün uygulanmasının temel nedeni, arabaların yaydığı zehirli kirletici maddelerin miktarının artmasıdır.

EGR valfı, belirli bir miktarda egzoz gazını emme sistemi aracılığıyla motora geri göndererek çalışır, böylece motorun ürettiği emisyon miktarını azaltır.

 

EGR valfi nedir?

Sorun, motor içerisinde sürekli olarak devridaim edilen karbon birikintileri içeren egzoz gazlarındadır ve zamanla emme manifoldunda ve EGR valfi dahil diğer bileşenlerde karbon birikintileri birikebilir. Valflerdeki bu birikme çoğu zaman arızalanmasına neden olur.

 

EGR soğutucusu nedir?

EGR soğutucuları, egzoz gazlarının motora dönmeden önce sıcaklığını düşürmek için tasarlanmıştır. Bu, emme havası sıcaklığını mümkün olduğunca düşük tutmak için yapılır. Bunlar genellikle soğutma sıvısı kaybına neden olan çatlamalarla bilinir. Daha yeni Common Rail motor modelleri, soğutucunun üzerinde bir kapak ve solenoid valfın yanı sıra çalışmasını izleyen sensörlerle donatılmıştır. Bunlar arızalandığında arıza kodları ve uyarı ışıkları da tetiklenebilir.

 

Belirtiler

 

EGR Çözümü

ECU'daki EGR yazılımını yeniden programlayarak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

 

Poweremaps Performansı ile Tanışın, Motorunuzu Özgürleştirin.